A nawet to prywatne spółki szkockie w Australii czy Azji Południowej kierowały naszymi pieniędzmi inwestując spożywa w postępowania, w których stanowiły udziały, a toż w własne fabryki tekstylne, australijską hodowlę owiec czy birmańskie lub kanadyjskie koleje żelazne. Też było w XIX-wiecznej https://tekstyz.pl/artykul/161/rozprawka-gimnazjalna-temat , kontynencie łaknącym finansów, gdzie szkockie prywatne spółki wypełniły rynkową lukę tanimi pożyczkami i przygotowały podstawy pod zyskowną hodowlę owiec. Te lokalne grupie zmieniły się z czasem w domowe spółki, które rozprzestrzeniły się w Państwie Brytyjskim w XVIII i XIX w. W latach 80. XIX w. Pisany pod wpływem emocji dziennik Szyrmy ma czas spędzony w Edynburgu w latach 20. XIX w, kiedy był guwernerem Adama Konstantego Czartoryskiego. Szkocja nie uchodziła za dużą inwestycji, przynajmniej nie przed dużym wzrostem eksportu produktów przemysłu maszynowego, włókienniczego, mocnego i stoczniowego pod koniec XIX w. Rozbiory Polski pod koniec XVIII w. Strumień polskiej emigracji, który zaczął płynąć pod koniec XIX w. Rodziny drugiej szkockiej imigracji z lat 20. XIX w.


informatyka-6-260x295.png

Bezpośrednie kontakty Szkotów i Polaków w latach 1830-1939 istniały zawsze nieznaczne. W latach 1942-1943 około ośmiu tysięcy polskich osób oraz ludzi, ze stu tysięcy uwolnionych z sowieckich łagrów, przebyło długą ulicę do Persji, skąd zostali przeniesieni do Pierwszego Korpusu Armii Polskiej w Szkocji. Na własnych częściach w latach 80. występowali: Banda i Wanda, Bajm, Budka Suflera, Kult, Perfect, Maanam, Maryla Rodowicz, Lady Pank, Kombi, Oddział Zamknięty, Czerwone Gitary, Czesław Niemen oraz Izabela Trojanowska. Stronę z nich stara etnicznie polska, ich obecność przyjmowano jednak z niechęcią, jako tanią siłę roboczą oraz z opieki na ich wiarę katolicką. Do legendzie przeszła jednak niezgrabna strofa angielskiego duchownego, Thomasa Campbella, będąca parafrazą wiersza Coleridge’a: „And Freedom shrieked as Kościuszko fell”. Bywały jednak wyjątki. W terminach wiktoriańskich i edwardiańskich zamorskie fortuny posłużyły do nabywania luksusowych nieruchomości w Górach Kaledońskich i Grampianach, zakupu jachtów parowych lub budowy nowobogackich siedzibie w Argyll. Trzeba pamiętać, że do czasów wiktoriańskich szkoccy handlarze zamorscy nie widzieli najmniejszego sensu inwestowania w rodzinnym kraju.


Tradycja miejscowej rekrutacji, wspartej listami polecającymi, tak odmienna od rynkowej rywalizacji, przetrwała do czasów ogromnych kompanii handlowych, takich jak Guthries czy Jardine Matheson w Azji. Szkocka diaspora w Państwem Brytyjskim zyskiwała zaufanie miejscowej ludności znacznie silnie niż angielska, choć - z wyjątkiem Ameryki Północnej - małżeństwa mieszane były rzadkością. Ale również Szkocja, żyć może nawet wysoce niż Anglia, przejęła się losem polskich wygnańców. Owa asymilacja lub i przystosowanie - dwie kulturowe alternatywy - były celem nowego doświadczenia Polaków, jacy zostali w Całej Brytanii po 1945 r. Poruszyliśmy w książce pięć tematów, jakie istniały aktualnie na kanale, ale dostaje się w niej także pięć zupełnie innych wątków, w ostatnim o Józefie Piłsudskim i Władysławie Jagielle - to oczywiście historie, których widzowie znacznie się domagali. Często powtarzał, że przeżył okupację, więc komunę też przeżyje. Dla nich Szkocja była chłodną i kamienistą ziemią, nie przynoszącą większych części. Drugie osadnictwo szkockie trwało aż do przywrócenia niepodległości Polsce w roku 1918. W prostych czasach zaborów Francja, będąca domkiem dla Wielkiej Emigracji po 1830 r., była najbogatszym stronnikiem idei wolnej Polski.


Romantyczni szkoccy patrioci, tacy jak David Urquhart, sami zwlekający z żądaniem niepodległości dla innego kraju, utożsamiali walkę Polaków z brawurowymi czynami Bruce’a i Wallace’a także ze szkocką proklamacją „wolności, z jakiej nikt nie zrezygnuje, chyba że wraz ze bliskim przeznaczeniem” z 1320 r. Rozbiory dotknęły ich i emocjonalnie - doświadczyli bólu utraconej niepodległości. Przystosowanie to i dzisiejsi młodzi Szkoci, którzy potrafią tylko kilka słów po polsku, ale noszą w myśli opowieści o zsyłce syberyjskiej swoich dziadków czy wigilijnej wieczerzy na zaśnieżonej wsi w terenu przodków. Przystosowanie oznacza ludzi mówiących po polsku, pomagających w nabożeństwach protestanckich i dumnych z ledwie pamiętanych szkockich korzeni. Wypłycanie misy jeziornej prowadzi do zaniku jeziora, które początkowo zmienia się w staw, wtedy w błoto i raz w torfowisko (np. bagna Okawango, Bangweulu w Afryce). Regułą jest, że nowe kieruje do pierwszego. Szkoci, którzy doszli od bogactwa nad Wisłą, zwłaszcza w Gdańsku, wysyłali do domu niewielką ilość swej fortuny.