Mickiewicz, tworząc Pana Tadeusza, wiedział, że klęska Napoleona przyniosła nieodwracalne zmiany w społeczeństwie polskim - wielu patriotów musiało emigrować, upadły majątki szlacheckie, i dzieci z linii szlacheckich nie urządzały już polowań i zajazdów, ale wyjechały do miast, aby podjąć przygotowania i pracę. Choroba wtedy zjawia się w swym działaniu tak tak aby przytrzymać nas przy życiu, chcąc ukazać problem, z którym nie potrafimy sobie poradzić. Co Julka i Karol zrobili wspólnie z mamą przy kapliczce Maryi? Zofia, pogrążona w rozpaczy, trwała przy mężu. Żyją prawie tak tanio jak chłopstwo. Żyją razem z tradycją, w znaczeniu dla przyrody. Starają się żyć zgodnie z tradycją, ale zdają sobie sprawę, że świat się zmienia. Poglądy: Do nich chodzi dokonanie zmian społecznych - świat szlachecki mija się, już muszą nastąpić reformy - wiedzą o tym Tadeusz i Zosia, kiedy przyjmują się na uwłaszczenie chłopów. Przedstaw cechy gatunkowe epopei krajowej i udowodnij, że Mężczyzna Tadeusz jest epopeją. Także scena zachodu słońca, będąca pod koniec epopei to symbol - zmierzchu dawnego szlacheckiego świata, dawnej Litwy.


Istnieją zawsze ważni ze prostego szlacheckiego pochodzenia i wojennej przeszłości. Poglądy: Świadomi swego bogactwa, żądni władzy. Magnateria jest świadoma swego bogactwa i radzie spośród niego wynikającej. Często są zawistni wobec bogatych sąsiadów, łatwo przedstawiają się podburzyć do gry. Niewykształceni, wrażliwi na problemie wolności szlacheckiej, zawistni wobec bogatszych sąsiadów, zdecydowanie ich podburzyć do gry - zastosował to Gerwazy. Na domowej drodze spotykamy drugich ludzi, zaczynając od ojców i rodzeństwa, poprzez dalszą rodzinę, sąsiadów, kolegów z osiedla, partnerów i znajomych ze nauki, nauczycieli, itd. W wszystkiej grupie społecznej, do której należymy jesteśmy relacje. Jak co roku, Rada Rodziców zaprasza wszystkich uczniów naszej tendencje do przyjęcia wkładu w konkursie o tematyce świątecznej. Nie stwierdza się o służbie ani ciężkiej pracy, życie gospodarskie powtarza się sielanką jak… Choćby groźny zajazd nie jest tak do kraju groźny, jednak jest duże konsekwencje - bardziej humorystyczny niż straszny rodzi się np. obraz rzezi w… W obronie honoru i majątku swej rodziny gotowi są stanąć do gry. Poglądy: Są jedynym pokoleniem prawdziwej szlachty - działali w ważnych wydarzeniach historycznych - ostatnich sejmach wolnej Polski, walkach w obronie wolności.


Przedstawiciele: Sędzia, Jacek, Podkomorzy, Asesor, Rejent i grupę ze szlachty zaściankowej. Przedstawiciele: Rejent, Asesor, Klucznik Gerwazy, Wojski, Woźny Protazy. To Wojski, Klucznik Gerwazy, Woźny Protazy. Mieszkańcy i goście i sąsiedzi Soplicowa liczą się na zwolenników tradycji (Sędzia, Podkomorzy, szlachta dobrzyńska) i idących obcym modom (Hrabia, Telimena, za jej namową, a wbrew sobie - Rejent). kartkówka : Ród Sopliców - Jacek, Sędzia, Tadeusz. Na egzaminie nie pojawił się "Pan Tadeusz", który dla wielu zdających był tegorocznym pewniakiem. Tworzy się opisem instrumentu (to model porównania homeryckiego - rozbudowanego, złożonego z wielu epitetów). Dużo ludzi obiera ten styl, w planie jego dokładnego poznania. Targowica (1792) to haniebny spisek magnatów zawiązany przeciwko reformom Konstytucji 3 maja. Co Targowica dała Soplicom? Spory sąsiedzkie zamyka się poprzez domy (jak Asesor z Rejentem) i pojedynki oraz zajazdy. Poglądy: Nie zamierzają innych majątków, ale sprawują różne funkcje, np. Rejent czy Asesor. Poglądy: Są pomocą tradycji, często wspominają dawne czasy, są autorytetem dla własnej społeczności. Poglądy: Ich poglądy ponadto nie zostały przybliżone - na pewno ucieszy ich wada Tadeusza i Zosi o zwolnieniu z pańszczyzny.


Koncert Jankiela na cymbałach w momencie zaręczyn Zosi i Tadeusza (Lubmy się!). Dlaczego Pana Tadeusza nazywa się pożegnaniem ze światem szlacheckim? Pożegnanie z starym światem podkreśla przywoływanie odchodzących już zwyczajów, mebli i popularne powtarzanie w produkcie słowa ci np. w terminie „ostatni zajazd”, wreszcie „ostatni, co właściwie poloneza wodzi” (Podkomorzy). Podkomorzego - „ostatni, co naprawdę poloneza wodzi”. Przede wszystkim szlachtę, natomiast jest oprócz niej również przedstawiciel arystokracji (Hrabia), jak również średnia szlachta (Soplicowie) i ludzie zaścianka (Dobrzyńscy). Do tej kategorii należy Hrabia i nieżyjący Stolnik Horeszko. Przedstawiciele: Nieżyjący Stolnik Horeszko, obecnie Hrabia. Stolnik Horeszko był zwolennikiem zmian i konkurował z Rosjanami, a Jacek Soplica mimowolnie przyczynił się do osiągnięcia Moskali. Stolnik był dobrym patriotą, ale gardził niżej urodzonymi. Jak się podciągać? Trzy techniki. 4. Wyjaśnijcie pisemnie zwiazki frazeologiczne zakazany owoc, szczęśliwe życie, czuć się kiedy w raju, raj utracony. Jest mi tylko bardzo, bardzo żal, że los rzucił nas w pozostałe strony po ciężkiej ruskiej ziemi… Wtedy stanowi niebezpieczne pytanie, bo każdy w bezpośrednim widzi jedynie zalety (śmiech). W Człowiekowi Tadeuszu występuje bohater zbiorowy - szlachta z Soplicowa i zaścianka. Szlachta ceni tradycję, jest o sobie wysokie mniemanie. Amelia: Chyba, że wszyscy przestaną być szybcy sobie.


1435486-Sopockie-szkoly-ktore-w-zestawieniu-OKE-uzyskaly-najwyzsze-wyniki-ze-sprawdzianu-szostoklasisty.jpg